top of page

Kdy a jak začít po porodu cvičit?

  • Bara Bohackova
  • před 7 hodinami
  • Minut čtení: 3

Každá má svůj čas jindy, ale zpravidla na většinu maminek přijde po porodu chuť dostat své tělo zpět do formy, ve které bylo před těhotenstvím...


Po porodu se mnoho žen cítí motivováno začít s cvičením a obnovit svou kondici. Je však důležité postupovat opatrně a bezpečně, aby se tělo mohlo zotavit správným způsobem a nenadělaly jsme více škody než užitku. V tomto článku vám představím, jak o své tělo po porodu bezpečně pečovat a pomoci mu s „návratem zpět“.


Šestinedělí

Pojďme si říct, že šestinedělí je doba určená pro regeneraci z porodu a sžití se s miminkem. To nejlepší, co pro své tělo můžete v mezičase péče o miminko udělat je hodně odpočívat a to ideálně v leže. V této době se nám hojí měkké tkáně a odpočinek v leže je klíčový pro regeneraci pánevního dna, zavinování dělohy a také její hojení po placentě. Na děloze nám totiž po odloučení placenty zůstává krvácející rána velká cca jako dlaň a je potřeba jí dát čas na zhojení. Takže jak tělo v šestinedělí ideálně podpořit? Samozřejmostí je kvalitní strava, lehké procházky, odpočinek a doporučuji lehat si na bříško.


Lehání si na bříško, vypodložené na různých místech polštářkem, skvěle pomáhá se zavinováním dělohy, stahováním bříška a diastázy, návratem orgánů na své místo a také odlehčuje zádům, které najednou nemají podporu “napětí” svalů na kterou byly zvyklé. Po vaginálním porodu se na bříško lehá již od 1. dne a po porodu císařským řezem od 3. dne. Lehání si na bříško pomáhá i regenerací jizvy a proti srůstům. Ideální je, lehat si na bříško několikrát denně na pár minut, nejlépe po kojení, kdy díky hormonům dochází k "zavinovacím kontrakcím" dělohy. Ale samozřejmě si můžete lehat kdykoli. Je super si břicho vypodkládat polštářem a ideálně si ho „nachumlat“ vždy na trochu jiné místo, aby se vytvářel tlak pokaždé na jinou části břicha (v oblasti cca od pupíku ke sponě stydké). Pozor! Důležité je si lehat i se z lehu zvedat vždy přes bok. A to ideálně už navždy ;-) Dalším tipem je jemná masáž bříška. No tedy je to spíše hlazení dlaněmi. Hladíme bříško ze stran, od žeber i zespodu od spony stydké a to vždy směrem k pupíku. Napomáhá to k zcitlivování bříška, jeho stahování a probouzení k aktivitě. Nezapomínáme ani na péči o jizvy. Od prvních dnů je dobré se s jizvami (po císaři, nástřihu i poranění) kontaktovat. Krom větrání a omývání dubovou kůrou, jak se doporučuje, je také dobré se jizev dotýkat, hladit a konečky prstů lehce přejíždět jejich okolí. Pomůže to k lepšímu hojení, elasticitě jizvy a jejímu zcitlivování. Neposlední superdůležitou věcí je napřimování. Po těhotenství a porodu totiž nemáme segmenty těla ideálně nastavené. A právě držení těla má pak velký vliv na jeho vzhled i funkčnost.


Co byste měla vědět o těle po porodu (po šestinedělí) + tipy jak být rychle fit

Mnoho žen má pocit, jako by to tělo po porodu nebylo jejich. Nevypadá a nefunguje, jak byly zvyklé. Chci vás uklidnit, je to běžné. A super zpráva je, že se s tím dá něco dělat. Musí se na to ale jemně a specializovaně. Pojďme na to mrknout podle oblastí neduhů.


Vypouklé bříško a diastáza

Je běžné, že i několik měsíců po porodu bříško zůstává vypouklé, nebo přetrvává diastáza. Nejvíce se stahuje (bříško i diastáza) právě díky odpočinku a správné péči v šestinedělí (viz výše). Po šestinedělí už můžeme stahování diastázy i oploštění bříška začít podporovat specializovaným cvičením.


Pozor! „Klasické“ cviky na břicho typu sed-lehy (i šikmé), plank, zvedání nohou ke stropu apod. nedělejte. Po porodu jsou nebezpečné a mohou stav bříška, diastázy či pánevního dna zhoršit.



Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page